Troksnis ēkā un ārpus tās. Kas jāzina par troksni?

Bieži dzirdam trokšņus, kurus pat neievērojam. Pievēršam uzmanību tikai tad, kad troksnis sāk kaitināt un nogurdināt. Cilvēks neapzināti izvairās no trokšņa, taču ne vienmēr tas izdodas. Kas mums jāzina par troksni un kā sevi no tā pasargāt?

Troksnis ir skaņa. Kāda tā mēdz būt?

Skaņa izplatās kā vilnis, ļoti līdzīgi apļiem ūdenī. Dažreiz skaņas viļņi, kas izplatās pa gaisu, atduras pret cietu objektu, liekot tam rezonēt un radīt citādus skaņas viļņus nekā sākotnējie. Galvenā šo viļņu mērvienība ir frekvence, viļņu svārstību skaits sekundē hercos (Hz). Cilvēka auss vidēji fiksē skaņas no 20 Hz līdz 15 000 Hz. Skaņas tiek dalītas zemas, vidējas un augstas frekvences skaņās. Raksturīgas zemas frekvences skaņas rada basa instrumenti un rotējošas helikoptera lāpstiņas. Vidējā frekvence ir raksturīga cilvēka runai, mūzikas atskaņošanas iekārtām, tāda ir arī lielākajai daļai apkārtnes trokšņu. Augstas frekvences skaņas cilvēka auss tik tikko fiksē, un tās ir raksturīgas ultraskaņas suņu svilpēm un atsevišķu putnu čivināšanai. Otra skaņas mērvienība ir skaļums, kas tiek mērīts decibelos (dB). Decibelu skala nav lineāra, bet gan logaritmiska, tādējādi skaņa, kas sasniedz 60 dB, ir divreiz skaļāka par to, kas sasniedz 50 dB. Vidēji cilvēka auss uztver skaņas no 20 dB (dzirdamības robeža) līdz 120 dB (sāpju robeža).

Skaņa, kas izplatās pa gaisu

Skaņas, kas izplatās pa gaisu, ir vidējas frekvences, un cilvēka auss tās fiksē vislabāk. Šo skaņu veidu kontrole īstenojama, kontrolējot gaisa kustību. Tas nozīmē, ka ir jānoslēdz gaisa plūsma starp skaņas avotu un uztvērēju.

Fona skaņa

Fona skaņa ir tāda skaņa, kas izplatās pa mazām gaisa ejām no vienas ēkas daļas uz citu. Fona skaņa var ievērojami samazināt kopējo skaņas barjeras sistēmas efektivitāti, tāpēc skaņas barjeras parasti tiek projektētas 5 dB vai vairāk, ņemot vērā gaisa izplūdi un fona skaņu.

Struktūras noteikta un trieciena skaņa

Skaņa izplatās pa gaisu kā vilnis, taču, kad tā atduras pret cietu objektu, tā atbalsojas. Šī rezonanse rada cita veida skaņu nekā oriģinālā viļņa skaņa. Zemas frekvences trieciena skaņa atšķiras no struktūras noteiktām skaņām. Lai tās kontrolētu, ir jāizmanto citi līdzekļi. Trieciena skaņas rada gan staigāšana pa grīdu, gan vibrējošas mehāniskas ierīces.

Kā noslāpēt un kontrolēt skaņu?

Gaisā esošo skaņu kontrolēšana ir gaisa kustības kontrole. Ēkas konstrukciju hermetizēšana un hermētiska siltināšana, piemēram, ar „GAMO” termovati, kurai piemīt labas skaņas izolācijas īpašības, var kļūt par lielisku skaņas kontroles līdzekli. Taču trieciena skaņas kontrolei nepieciešami citi pasākumi.

Viena metode ir masas palielināšana. Aprēķināts, ka katra masas dubultošana samazina skaņas nodošanu par 6 dB.

Cita metode ir skaņas avota izolācija ēkas konstrukcijās. Izolēšanu, atdalot konstrukcijas elementus citu no cita, var īstenot dažādi, piemēram, montējot ierīces uz izolējošiem spilveniem, izmantojot paklāju segumus ar biezu apakškārtu, kā arī montējot ģipškartonu uz elastīgiem profiliem. Elastīgi profili labi slāpē vibrācijas skaņas.

Dubultot masu ir vienkārši, izmantojot zema blīvuma vieglo „GAMO” termovati un papildu ģipškartona kārtas.

Secinājums

Skaņas kontrole ir sarežģīts pasākums. Parasti ir vairāki skaņas veidi, kas jāņem vērā, tāpēc jāizmanto vairāk nekā viena veida slāpēšanas tehnika. Gaisā esošās skaņas vislabāk kontrolē gaisa kustības un skaņas tiltu novēršana. Šajā ziņā „GAMO” termovate kalpo lieliski. Struktūras noteiktas un trieciena skaņas var kontrolēt, palielinot masu, montējot ģipškartonu uz elastīgiem profiliem, kā arī izmantojot absorbējošus materiālus, lai izolētu skaņas avotu. „GAMO” termovate ir ļoti efektīva, īstenojot skaņas slāpēšanas stratēģiju, tāpēc šis materiāls bieži ir vienīgais līdzeklis, kas ļauj izveidot patiešām efektīvu skaņas barjeru. Skaņas uztvere ir subjektīva, tāpēc nav iespējams pilnīgi noslāpēt konkrētas skaņas pēc klienta vēlmēm. Uzņemoties īstenot skaņas slāpēšanas projektus, klientiem tas ir saprotami jāizskaidro. Konsultējieties ar „GAMO” speciālistu un jums tiks sniegta papildu informācija par trokšņa izolācijas iespējām.